Diskusní fórum

Datum: 03.06.2018

Vložil: Albertblalm

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate is an essential part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The men's prostate is found just as you're watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, in most cases very uncomfortable and inconvenient for your patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.Prostate infection, also known as prostatitis, is among the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years. Infections from the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common coming from all forms of prostate infection. It is brought on by bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition associated with a particular defect in the gland along with the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be caused by trauma for the urinary tract or by infections from other regions from the body. A patient may feel testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal with the prostate defect accompanied by the employment antibiotics and NSAIDs to help remedy the soreness.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not even to ascertain the causes of these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and high lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective meals are important. These are some of the things you can do to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for health and wellness and it will also keep your urinary track clean.

2. Some studies declare that several ejaculations a week will help to prevent cancer of the prostate.

3. Eat pork sparingly. It has been shown that consuming more than four meals of beef every week will increase the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most crucial measure to look at to ensure a normal prostate is usually to opt for regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you ought to opt for prostate examination at least annually.

Odpovědět

—————

Datum: 06.03.2017

Vložil: ŠVERMÁK____??????????????

Titulek: Provozovatel: JULDA s.r.o. REALITNI SPOLECNOST

nově otevřen klub ŠVERMÁK přejmenovaný a provozovám společností JULDA s.r.o.jež kdysi podnikala v realitkách!!!!
Dnes podniká v hudebním prumyslu?????????????????????
HLAVNĚ VSTUPNÉ"250KČ" TO PÁNOVÉ POHNOJILY!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
JSME ZVĚDAVÝ KDO TAM BUDE CHODIT!?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odpovědět

—————

Datum: 20.09.2016

Vložil: Petr Šťastný

Titulek: Klub U Divocha

Vyzýváme všechny pamětníky z let fungování klubu U Divocha v Chomutově až do jeho násilného konce v roce 1968 - prosím, ozvěte se mi.
Petr Šťastný - pamětník a provozovatel: 603832056 nebo Hana Šťastná 734898536.
Předem díky!!!!!

Odpovědět

—————

Datum: 06.02.2016

Vložil: 11sax¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨11sax--------------------------------------

Titulek: Srdce na dlani

Nerozumím

Odpovědět

—————

Datum: 04.03.2017

Vložil: 11sax

Titulek: Re: Srdce na dlani

Omlouvám se. Sedím u PC a koukám Víčka. Vzpomínám a nic lepšího, než srdce na dlani mě nanapadá.

Odpovědět

—————

Datum: 15.01.2012

Vložil: Honza Řehák

Titulek: odpověď pro Milana Hiju a td atd

Ahoj Milane, je to asi srandovní, ale fakt se vůbec na tu událost, o které píšeš nepamatuju. Tenkrát jsem toho dělal nějak víc najednou a je to fakt moc příjemné vědět, že někomu stálo zato, nechat si to v hlavě.
Mlhavě se pamatuju na něco podobného, ale myslím, že to nebylo v DM déčku, nýbrž na Loutkové scéně, ale to je úplně jedno. V každém případě mne fakt moc těší Tvůj pamětnický zájem, byla to bezesporu vyjímečná doba a nebylo to zdaleka jen tím, že jsme byli mladí, jak se nám někdo snaží podsouvat.
A když už jsem se tak strašně rozepsal, musím tedy dodat, že Štefan je fakt borec, že tyto stránky vyprodukoval. Je opravdu osvěžující listovat si těmi jmény a vybavovat si celou tu vyjímečnou komunitu Švermáku, opravdu si vážím toho, že mi bylo dopřáno tohle prožít. Skutečně jsem nikde od té doby nezaznamenal tak neuvěřitelně pestrou společnost , většinou nějak nadaných výrazných osobností, jeden větší mimoň, než druhý a všichni dohromady se mají rádi!!!
Nás, - tedy Víčka pronásledovala důsledně smůla, co se týče jakých-koliv záznamů, takže se zvukově dochovaly fakt jen ty nejhorší nahrávky, což mně tedy fakt moc mrzí, protože opravdu dobré existovaly, stejně, jako zmizely filmy, posléze i videa z velkého setkání po letech v Armáďáku.
O to víc bych rád vyjádřil zásadní díky Borkovi, protože ty jeho fotky jsou jednak opravdu hodně dobré a hlavně nesmrtelné.
Zdravím tímto srdečně tedy jednak Milana pamětníka a dále pak všechny se kterými nejsem pravidelně v kontaktu.***
Honza Ř.

Odpovědět

—————