Oslavy výročí ve Švermáku

22.03.2012 21:15

Jak jsme již uvedli,oslavy 50.výročí chomutovského bigbítu budou probíhat během celého týdne.Zahájení se odstartuje vystoupením bývalých švermáckých kapel a muzikantů v klubu Švermák a to v pátek 1. a sobotu 2.června.Vystoupí zde během obou dnů celkem 7 kapel.V následujícím týdnu (zřejmě na začátku)bude uvádět v Chomutově hudební pořad k uvedenému výročí známý publicista Jiří Černý. Ve čtvrtek 7.6. vše vyvrcholí koncertem Uriah Heep.Je to tedy pořádný příděl muziky.Pro informaci ještě přidáváme stručné profily kapel které vystoupí ve Švermáku.

 

1.  FONTÁNA -   vznikla původně jako studentská kapela v r.1965.Převážnou část tvořili studenti  chomutovského gymnasia.Hrála kvalitní melodický bigbít založený na vokálním projevu,se solidním pěveckým zázemím.Její sólisté získávali ocenění na různých soutěžích ať už okresního nebo krajského formátu.Domovské scény této kapely byly Divadlo a Koule(závodní kluby VTŽ).Její předností byly vícehlasé vokály a zaměření na interpretaci tvorby předních českých bigbítových skupin té doby plus vlastní  tvorba.To znamená,že uplatňovala vždy ve své orientaci výhradně české texty. Fontána působí v takřka původním složení  dodnes  a i když část muzikantů žije v Praze,každým rokem zúčastňuje  různých hudebních akcí v Chomutově.

2.NATURAL -  kdysi  karlovarská beatová kapela,avšak v osmdesátých letech bylo vytvořeno  pod tímto názvem úplně nové seskupení  s většinou  chomutovských muzikantů.Natural potom produkoval zajímavou původní hudbu na velmi dobré úrovni s vtipnými texty a dá se říci i žánrově širším záběrem nežli  jejich předchůdci.Skupina se pak výrazněji prosadila  v celostátních médiích dokonce měla tehdy i velký hit a stala se známou ve větším měřítku.V současné době hraje kapela v pozměněném obsazení  a z tehdejší sestavy zbyli pouze dva členové.Třetí s nimi vystupuje již jen příležitostně.Skupina Natural působí převážně v Praze,kde také všichni její členové žijí.

3.WE -  tato skupina byla předchůdce známějších Víček.Vznikla v r.1968 ve Švermáku,kde také působila.Zaměřovala se zejména na vlastní tvorbu a natočila řadu hudebních nahrávek v Čs. Rozhlasu.Z počátku produkovala převážně melodické skladby  ale později se přiklonila k bluesovějšímu projevu.WE se pravidelně zúčastňovala různých beatfestivalů zejména v krajském měřítku a na nich obvykle vítězila.Byla také mezi vybranými kapelami na 3.mezinárodní beatfestival v Praze v r.1970 což svědčilo o její kvalitě.Avšak v tomto roce také skupina zanikla.V původní sestavě  znovu vystoupila jen jednou v r.1993 na ojedinělém srazu chomutovských bigbítů v Armáďáku. Na oslavách vystoupí v původním složení.

4. Petr Tůma a Richman  -  oblíbený švermácký zpěvák byl znám svým soulovým zaměřením.V minulosti  vystupoval  s původní  kapelou Richman od r.1969 ve Švermáku.Charakter jejich hudby byl dán  víceméně orientací zpěváka  na soulové interprety a bylo to ojedinělé seskupení  i  v krajském měřítku,které používalo dechovou sekci v bigbítové hudbě.Skupina měla repertoár  složený jak z této hudby,tak i z melodických skladeb podobně zaměřených světových zpěváků té doby.Ve svém žánru byli velmi dobře hodnoceni.Richmani se rovněž zúčastňovali všech soutěží a festivalů sedmdesátých let a z nich přiváželi  ceny za přední umístění , jak kapela tak její sólista.Nahráli také několik skladeb v Čs.rozhlasu.Skupina zanikla r.1975 a v takřka původní sestavě hrála už jen jednou a to  v Armáďáku v r.1993. Na oslavách  Petr Tůma vystoupí s kapelou pod názvem Richman,ve které budou i dva původní členové.

5.Delfíni  - tato legendární kapela byla vůbec první bigbítovou skupinou v Chomutově.Vznikla v rozmezí  let 1962-3 a tvoří základ věhlasnosti  klubu Švermák.Svou hudební úrovní  tehdy jedna z nejlepších skupin u nás.Repertoár skupiny tvořila převážně americká rokenrolová hudba,i některé písně nastupujících Beatles.Delfíni rovněž získali prvenství na dnes již památném bigbítovém festivalu  Říp 1964, což byla tehdy vůbec první velká soutěžní přehlídka bigbítové hudby v republice.V této kapele se vystřídalo během let mnoho muzikantů a zpěváků,ale vždy si udržela velmi dobrou úroveň.Zanikla v podstatě v rozmezí let 1968-9.V původní sestavě skupina vystoupila pouze jednou a to na srazu chomutovských bigbítů v r.1993 v Armáďáku.Na oslavách vystoupí Delfíni v sestavě s některými původními muzikanty.

 

6.Authority -  skupina vznikla z původní kapely Madcaps  v r.1970 ve Švermáku.Její zaměření už ale bylo na rozdíl od té předchozí  vyloženě hardrockové. Stala se tak skutečným představitelem této hudby v Chomutově. Skupina kromě několika vlastních skladeb hrála převážně hudbu světových hardrockových kapel  a to na velmi dobré úrovni.Zúčastnila se rovněž několika okresních i krajských beatfestivalů a přehlídek na nichž se umístila na předních místech a také i na příčce nejvyšší.Existence téhle kapely však netrvala dlouho a v r.1971 se rozpadla.Nicméně na rozdíl od většiny bývalých švermáckých kapel se čas od času aktivizuje a vystupuje ovšem jen sporadicky,jelikož polovina členů kapely žije v Praze a druhá část v Liberci a Chomutově.V průběhu oněch desetiletí tak hrála nejen ne srazu chomutovských bigbítů v r.1993,ale i při různých příležitostech  v následujících létech. Oblíbenost Authorit jejími příznivci tak trvá dodnes.Na oslavách vystoupí v původní sestavě.

 

7. Zatím neupřesněno

 

 

—————

Zpět